در حال بارگزاری...

بست راه

Canonicalization چیست؟

Canonicalization

یک تگ canonical چیست؟

یک تگ canonical (به نام “Rel canonical ” شناخته می شود) راهی است برای گفتن این مطلب به موتورهای جستجو که آیا یک URL خاص نشان دهنده نسخه صفحه اصلی سایت است یا خیر. با استفاده از تگ canonical از مشکلات ناشی از یکسان بودن یا تکراری بودن محتوای نمایش داده شده در چندین URL جلوگیری می شود. عملا این بدان معنی است که تگ canonical به موتورهای جستجو می گوید که کدام نسخه از یک URL در نتایج جستجو نمایش داده شود.

نمونه کد

نمونه کد کانونیکالیزیشن

چرا canonicalization مهم است؟

محتویات تکراری یک موضوع بسیار پیچیده است، اما دلیل خیلی از مشکلات در زمینه SEO می تواند، موتورهای جستجویی باشد که در حال خزیدن، در میان بسیاری از URLها با محتوای یکسان(یا خیلی شبیه به هم) هستند. اول اینکه در صورتی که خزندگان جستجو ناگزیر باشند که از میان مطالب خیلی تکراری گذر کنند، آنها ممکن است دراین میان، بسیاری از مطالب منحصر بفرد را نیز از دست دهند. دوم اینکه بیش از اندازه تکراری بودن محتویات ممکن است باعث ضعف در رتبه بندی شود. و در آخر ، حتی در صورت رتبه بندی محتویات شما ، ممکن است موتورهای جستجو آدرسی اشتباهی، را بجای آدرس اصلی انتخاب کنند. استفاده از canonicalization به شما کمک می کند تا محتویات تکراری را کنترل کنید.

مشکل با URLها

شما ممکن است به این موضوع فکر کنید که “چرا امکان دارد که یک نفر صفحه تکراری بسازد؟” و فرض را بر این قرار دهید که canonicalization چیزی نیست که شما در رابطه با آن نگران باشید. مشکل در اینجاست که ما به عنوان یک انسان تمایل داریم که به مفهوم یک صفحه ، مانند صفحه اصلی خودمان فکر کنیم. امااز دید موتورهای جستجو هر آدرس URL منحصر یک آدرس صفحه کاملا مجزا است.به عنوان مثال کاوشگران جستجو باید بتوانند از طریق تمام این راه ها به صفحه شما برسند:

از دید یک انسان تمام این URL ها نشان دهنده یک صفحه هستند. در حالی که یک کاوشگر جستجو به هر کدام از این URL به دید یک صفحه منحصر بفرد می نگرد.حتی در این مثال محدود ما می توانیم ببینیم که 5 کپی از صفحه اصلی در این بازی است. این مثال کوچک نشان دهنده اختلالات کمی است.

سیستم های مدیریت محتوای مدرن و پویا(CSM)، وبسایت های مبتنی بر کد، این مشکل را بیشتر هم می کنند. بسیاری از سایت ها بطور خودکار تگ هایی را اضافه می کنند که به مسیرها(یا URL های) متفاوت اجازه داشتن محتویات یکسان را می دهند و پارامترهای URL را جهت جستجو، مرتب سازی، گزینه های مالی و ….. به آنها اضافه می کند. به همین دلیل شما ممکن است هزاران آدرس URL تکراری در سایت خود داشته باشید که کاملا از آنها بی خبر هستید.

تگ canonical بهترین روش است

محتویات تکراری می تواند موضوعی واقعا دشوار باشد، اما در اینجا یکسری مسائل ریز خیلی مهم آمده است که باید در هنگام استفاده از تگ canonical در نظر گرفته شود:

  • تگ canonical می تواند خود ارجاع باشد

این خوب است که یک تگ canonical به URL فعلی اشاره کند. به عبارت دیگر، اگر URL های X ، Y و Z تکراری باشند و X نسخه canonical باشد قرار دادن تگی که به X در URL ، X اشاره کند خوب است. این امر مکن است بدیهی به نظر برسد، اما نقطه اشتراک تمام اختلاف ها همین است.

  • بصورت پیش فرض canonicalرا برای صفحه اصلی خود فعال کنید

با توجه به معمول بودن صفحات تکراری، افراد از راه های مختلفی (که شما قادر به کنترل آنها نیستید) می توانند به صفحه شما متصل شوند. در اینجا یک ایده خوب این است که شما یک تگ canonical در قالب صفحه اصلی خود برای جلوگیری از مشکلات پیش بینی شده قرار دهید.

  • نقاط برررسی تگ canonical شما بصورت داینامیک

گاهی اوقات کد نویسی بد باعث بوجود آمدن سایتی می شود که تگ canonical متفاوتی را برای هر نسخه از URL می نویسد(بطور کامل نقاط کنونی تگ canonical را گم می کند). از نقاط بررسی URL خودتان به خصوص در تجارت الکترونیک و سایت هایی که سیستم مدیریت محتوا دارند CMS مطمئن شوید.

سایت Moz.com از تگ canonical استفاده کرده برای ارجاع به خودش

  • اجتناب از سیگنال های مختلط

در صورت ارسال سیگنال های مختلط از سوی شما، امکان آن وجود دارد که موتورهای جستجو از تگ canonical جلوگیری کرده یا تفسیر نادرستی را انجام دهند. به عبارت دیگر به این صورت تعیین نکنید canonicalize page A -–> page Bو سپس page B -> page A . به همچنین canonicalize page A -–> page B و سپس 301 redirect page B -–> page A را قرار ندهید. و بطور کلی در نظر گرفتن تگ ها بصورت زنجیره ای (A-–>B, B-–>C, C–->D) در صورتی که بتوانید از آن اجتناب کنید ایده خوبی نیست. یا سیگنال های واضحی ارسال کنید یا شما موتورهای جستجو را به سمت انتخاب های نادرست می رانید.

  • مراقب باشید که canonicalizing در مرز تکراری بودن است

هنگامی که اکثریت مردم به  canonicalization فکر می کنند، آنها دقیقا به تکرار فکر می کنند. و امکان استفاده از تگ canonical بصورت تکراری (صفحاتی با محتویات بسیار مشابه) وجود دارد. اما با احتیاط این روند را ادامه دهید. بحث های زیادی در رابطه با این موضوع وجود دارد، اما معمولا استفاده از تگ ها برای صفحات بسیار مشابه مانند صفحه محصولات تنها از طریق قیمت، موقعیت یا بسیاری از خصوصیات کوچک محصول متمایز می شوند. به یاد داشته باشید که نسخه های بدون canonicalization ممکن است اصلا واجد شرایط برای رتبه بندی نباشند و در صورت متفاوت بودن بیش از حد صفحات موتورهای جستجو ممکن است که برچسب را نادیده بگیرند.

  • Canonicaliz در مقابل دامنه های تکراری

در صورت کنترل سایت، شما می توانید از تگ canonical در سراسر دامنه استفاده کنید. بگذارید که بگویم شما در حکم کمپانی انتشاراتی هستید که اغلب یک مقاله را در نیمی از سایت ها منتشر می کنید. که با استفاده از تگ canonical قدرت رتبه بندی شما تنها متمرکز بر روی یک سایت خواهد بود. به یاد داشته باشید که canonicalization از رتبه بندی سایت های بدون canonicalization جلوگیری می کند، پس اطمینان حاصل کنید که استفاده از آن منطبق با تجارت شما است.

تگ های canonical در مقابل 301 redirects

یکی از سوال های معمول SEO این است که آیا تگ های canonical مرزهای انصاف را رعایت می کنند(رتبه بندی صفحات، اعتبار سنجی و ….) مانند 301 redirects، اما این می تواند سوالی بسیار خطرناک باشد. به یاد داشته باشید که این دو راه حل نتایج کاملا متفاوتی را برای کاوشگران جستجو و بازدیدکنندگان سایت فراهم می آورند.

در صورتی که شما بصورت 301 redirect Page A–>Page B باشید بازدید کنندگان به طور اتوماتیک به صفحه B هدایت خواهند شد و صفحه A را نخواهند دید. اما در صورتی که شما از  rel-canonical Page A–>Page B استفاده کنید، موتورهای جستجو خواهند دانست که صفحه B یک canonical است ، اما افراد قادر خواهند بود که هر دو URL ها را ببینند. اطمینان حاصل کنید که راه حل شما با نتیجه مطلوب منطبق است.

درخواست برآورد هزینه