در حال بارگزاری...

بست راه

10 نکته مهم برای ارائه های موثر

10 نکته مهم برای ارائه های موثر

 

خواه شما یک مدیرعامل، یک دانشجو، یک استاد یا هر کسی باشین که میخواد در مقابل دیگران سخنرانی کنه، نیاز به فهمیدن این مساله دارین که چطوری یک ارائه موثر داشته باشین. برای بعضی افراد، انجام این کار خیلی عادی به نظر می رسه اما برای افراد دیگه، تمرین زیادی لازمه تا به راحتی در مقابل مخاطبان، یک ارائه مهم و مناسب داشته باشن. اگه شما عضو گروه دوم هستین، در اینجا 10 نکته ذکر شده که توی ارائه موثرتر به شما کمک می کنه.

1- یادگیری لحن کلام

یکی از چیزهایی که می تونه باعث شکست یا موفقیت یک ارائه بشه، صدای سخنرانه. اگه یک سخنران صدای مهیب و بلندی داشته باشه، به احتمال زیاد، افراد با لحن صدای اون از جلسه بیرون میرن. برای همینه که یادگیری لحن کلام می تونه در ارائه مفید باشه. اگه شما صدای خودتونو دوست نداشته باشین، لحن کلامتونو با یادگیری تغییر بدین. این به شما کمک می کنه که یاد بگیرین که چطوری از صدای خودتون به عنوان یک ابزار موثر استفاده کنین.

2- سه نکته

اکثر افراد صرفا می تونن مقدار کمی از اطلاعات جدید رو در یک زمان حفظ کنن، به طوری که ارائه شما سه نکته (نقطه) اصلی داشته باشه. به جزئیات در مورد هر نکته توجه کنین و نتیجه گیری در مورد هر نکته رو بیان کنین که مخاطبان اونها رو به یاد داشته باشن.

3- ارائه جذاب و سرگرم کننده ای داشته باشین

برای یک ارائه فوق العاده، شما نیاز به پیدا کردن شیوه ای برای جلب توجه مخاطبان دارین. انواعی از شیوه ها وجود دارن برای اینکه که شما بتونین این کارو انجام بدین. شما می تونین سوالاتی رو از افراد بپرسین، از افراد حاضر در جلسه بخواین که توی ارائه و اثبات مطالب به شما کمک کنن، یا حتی با انجام حرکات جذاب هنگام سخنرانی، توجه افراد مخاطب رو جلب کنین. این کارا برای اینه که اونها احساس کنن توی ارائه سخنرانی شما مشارکت دارن و توجه اونها بیشتر به مطالب شما جلب بشه.

4- ارائه ساده ای داشته باشین

یکی از مهم ترین نکاتی که هنگام ارائه باید به یاد داشته باشین اینه که ارائه شما ساده باشه. این موضوع به سه نکته قبل برمیگرده. تا زمانی که شما در حال ارائه اطلاعات مهمی برای سه نکته قبلی هستین، لازم نیست جزئیات تموم مطالب ارائه رو بیان کنین. اگه مطالب ارائه شما بیش از حد پیچیده باشه، توجه مخاطبان خودتونو از دست میدین.

5- استفاده از تصاویر

اگه ارائه شما چیزی جز متن و نکته نداشته باشه، مخاطبان شما خسته میشن و توجه به مطالب رو از دست میدن. ارائه شما با استفاده از تصاویر، هیجان انگیزتر میشه. شما می تونین از گرافیک، عکس و انیمیشن استفاده کنین. اضافه کردن انیمیشن آسونه وقتی که شما از Powtoon  استفاده کنین و این ارائه شما رو بسیار جذاب می کنه.

6- تمرین کنین

برای اینکه آماده تر باشین و اگه قصد دارین ارائه بهتری داشته باشین، ارائه خودتونو چندین بار تمرین کنین که این تمرین ها در هر دو حالت ارائه خودتون به تنهایی یا در مقابل دیگران باشه برای اینکه واکنش دیگران در مقابل تمرین ارائه شما کمک می کنه که ارائه بهتری داشته باشین. به مخاطبان خودتون بگین که در مقابل تمرین ارائه شما نکات منفی اون رو بیان کنن که شما بتونین این موارد رو برای ارائه بهتر تغییر بدین.  

7- ویژگی شخصیتی خودتونو نشون بدین

شما نیاز دارین که ویژگی شخصیتی خودتونو به ارائه اضافه کنین تا اون رو هیجان انگیزتر کنین. اگه شما فقط ایستاده باشین و ارائه رو به کلمات محدود کنین و هیچگونه حرکت، لحن و ویژگی شخصیتی در ارائه نداشته باشین باعث میشه نتونین به مخاطبان خودتون انرژی منتقل کنین و اونها تمرکز و توجه خودشون رو به مطالب شما از دست میدن.

8- به اطراف خودتون حرکت کنین

بخشی از نشون دادن ویژگی شخصیتی شما شامل حرکت کردن و راه رفتن به اطراف خودتون میشه در هنگامی که دارین سخنرانی می کنین. این حرکات باید بصورت گام کوچک، راه رفتن به سمت اطراف خودتون توی مراحل سخنرانی، راه رفتن به سمت مخاطبان و غیره باشه که برای کمک به اینه که توجه مخاطبان به سخنرانی شما جلب بشه.

9- صادق باشین

اگه شما فقط چیزهایی به مخاطبان خودتون بگین که واقعا باور نکنن و اونها قادر باشن که به شما این موارد رو بگن، در این صورت شما اعتبار و مخاطبان خودتون رو از دست میدین، پس صادق باشین حتی اگه به ضرر شما باشه.

10- با مخاطبان خودتون صحبت کنین

به جای سخنرانی در مقابل مخاطبان خودتون، با اونها صحبت کنین درست مثل اینکه شما یک مکالمه واقعی با اونها دارین. اگه شما فقط قصد دارین یک سخنرانی ساده داشته باشین، این سخنرانی افراد مقابلتون رو خسته می کنه و ارائه شما نمی تونه اثربخشی لازم رو داشته باشه.

نکته های ارائه موثر

نکته های ارائه خوب

چگونه بهتر ارئه دهیم

طراحی سایت شیراز

درخواست برآورد هزینه