در حال بارگزاری...

بست راه

۱۶ سوال اساسی که باید در مصاحبه ی کاری پرسید و جواب های مناسب آن ها (قسمت اول)

۱۶ سوال اساسی که باید در مصاحبه ی کاری پرسید و جواب های مناسب آن ها

مسئله ی مصاحبه ی کاری و انتخاب شخص مورد نیاز برای یک سمت یکی از مهم ترین مسائل و مشکلاتی است که مدیران هر بخش یا شرکتی با آن دست و پنجه نرم می کنند. اینکه بدانید آیا فرد متقاضی برای سمت در نظر گرفته شده مناسب است؟ آیا می تواند کار را به درستی و آنچنان که مطلوب شماست انجام دهد؟ آیا وقت شناس است؟ آیا از دانش کافی برخوردار است؟ و ….

همه ی این ها سوالاتی هستند که بزرگترین دغدغه هنگام استخدام یک فرد می باشند و در عین حال رسیدن به پاسخ آن ها کار دشواری به نظر می رسد. اگر در مضاجبه از هر کسی این سوالا پرسیده شود قطعا پاسخ مثبت می دهد، امکان ندارد شما با کسی مصاحبه کاری داشته باشید و در پاسخ اینکه ” آیا وقت شناس هستید و سر وقت در کار حاضر می شوید؟” بگوید ” خیر، من بسیار نامنظم هستم و ساعت کاری برایم اهمیتی ندارد!”

پس مسئله اینجاست: چگونه پاسخ چنین سوالاتی را بفهمیم؟ در این جا مطلب سعی می کنیم ۱۶ سوالی که که حتما باید در یک جلسه ی مصاحبه مطرح شوند را بررسی کنیم. نکته ی بسیار مهمی که در این سوالات وجود دارد این است که هیچکدام از این ها سوال هوش یا چیستان نیست. در واقع سوالات هوش برای استخدام در جایی مثل Silicon Valley و Wall Street کاربرد دارد و نه جای دیگری، برای مثال الآن مدتی می شود که شرکتی مثل Google هم سوالات هوش را از مصاحبه ی کاری خود کنار گذاشته.

بهترین سوالات استخدامی و جواب هایی که باید به آن ها داده شود

 

  1. “به من بگو وقتی یک هدف دست یافتنی اما سخت داری چیکار می کنی تا به اون هدفت برسی؟ مراحله به مرحله تا رسیدن به هدفت رو توضیح بده.”

 

اگر شما به دنبال فردی هستید که در نهایت هر کاری به هدف آن فکر کند و در هر شرایطی به دنبال به نتیجه رساندن کار باشد ( همانطوری که اکثر مدیران به دنبال چنین ا”فرادی هستند) چنین سوالی می تواند به دردتان بخورد. درواقع شما با پاسخی که به این سوال داده می شود متوجه می شوید که فرد مورد نظر تا چه اندازه می تواند برای حل مشکلات پیچیده برنامه ریزی کند و در جهت رفع آن ها قدم بردارد. درواقع با پاسخ این سوال می توانید متوجه میزان کیفیت تصمیم گیری و کار آن فرد شوید.

  1. “من رو به عنوان یکی از خریدارن محصولات (نام شرکت خودتان) تصور کن و درباره ی این شرکت و محصولاتش توضیح بده.”

قطعا یکی از بهترین و هوشمندانه ترین سوالات همین سوال است. درواقع معنای دیگر این سوال این است: ” چقدر درباره ی شرکت ما می دونی و شرکت ما دقیقا چه کاری انجام میده؟” این سوال باعث میشه تا شخص مورد نظر هر آنچه درباره ی شرکت شما می داند و هر چقدر خود را برای مصاحبه ی کاری با شما آماده، همه را به نمایش بگذارد.

پاسخ این سوال برای اشخاصی که در رابطه با کار های فروش و بازاریابی درخواست کار داده اند به مراتب راحت تر و معقول تر است تا کسانی که برای کار های مثلا اداری درخواست داده اند و این هیچ ایرادی ندارد. درواقع نیاز نیست شخص مصاحبه شونده دقیقا محصولی را بفروشد بلکه همانطور که گفته شد از چنین سوالاتی انتظار می رود که فرد میزان دانش خود درباره ی شرکت و محصولاتش را بازگو کند.

  1. “لطفا درباره ی افرادی که در گذشته با اون ها همکاری کردی و روابطتون توضیح بده. بهترین همکارت چه ویژگی هایی داشت؟ بدترین همکارت چطور؟”

هر تیم و هر گروهی با بقیه متفاوت است و ویژگی های مختلفی دارند. با این سوال شما می توانید متوجه شوید که فرد متقاضی تا چه اندازه از اینکه در تیم شما باشد خوشحال است و تا چه اندازه می تواند مفید باشد. جواب این سوال به شما می هماند که فرد تا چه اندازه به کار های گروهی علاقمند است و می تواند با کار هایی از این دست هماهنگی داشته باشد.

اکثر متقاضیان از اینکه پشت سر همکاران و رییس های سابق خود برگویی کنند، دوری می کنند و از آن اجتناب می کنند. در چنین حالتی بسیار جذاب و البته مفید است که ببینید چگونه درباره ی بدترین همکارشان حرف میزنند.

 

درخواست برآورد هزینه