در حال بارگزاری...

بست راه

۱۶ سوال اساسی که باید در مصاحبه ی کاری پرسید و جواب های مناسب آن ها (قسمت سوم)

۱۶ سوال اساسی که باید در مصاحبه ی کاری پرسید و جواب های مناسب آن ها

در ادامه ی بهترین سوالاتی که می توان در هنگام مصاحبه ی استخدامی از متقاضیان پرسید در این مطلب به تعداد دیگری از سوالا می پردازیم.

قسمت اول این سوالات از اینجا و قسمت دوم این سوالات از اینجا در دسترس هستند.

بهترین سوالات استخدامی و جواب هایی که باید به آن ها داده شود

  1. “اگر که من قرار باشه از آدم هایی که قبلا با اون ها همکاری کردی نظرسنجی کنم، به نظرت چند درصد از اونا ازت تعریف می کنن و طرفدارت هستن؟ حالا اگه قرار باشه ازشون یه مصاحبه بگیرم فکر می کنی بیشتر از چه کلماتی برای توصیف تو استفاده می کردن؟”

در هنگام کار قطعا نمی توان با همه ی همکاران به یک جور رفتار کرد و نمی توان همواره همه را خشنود و خوشحال نگه داشت. این سوال به شما کمک می کند که متوجه بشوید نوع عملکرد فرد متقاضی با همکاران خود چگونه است و چه رفتاری در محیط کار با دوستان و همکاران خود خواهد داشت.اما مهم تر از سوال اول یعنی درصد خشنودی بقیه، سوال دوم است. اینکه فرد متقاضی خود را از زبان دیگران با چه کلماتی توصیف می کند بسیار با اهمیت است. در چنین سوالاتی از شنیدن توصیفاتی که نشان دهنده ی اشتیاق فرد  و همکاران او برای همکاری و کار با یکدیگر باشد باید خوشحال بود و اما در عوض اگر فرد متقاضی خود را از زبان دیگران فردی لجباز و یک دنده معرفی کرد، این ها نشانه های خوبی نیستند.

  1. “تا حالا شده تو یه کاری اشتباه کنی و یه جورایی (گند) بزنی؟”

یکی از قدیمی ترین و البته بهترین سوالاتی هست که می توان در مصاحبه های کاری چرسید. البته به دلیل قدیمی بودن ممکن است فرد متقاضی برای آن جواب آماده نیز داشته باشد!

به طور کلی کسی که مسئولیت اشتباه خود را بپذرید و برای حل کردن آن مشکل قدم بردارد فرد مورد قبولی به حساب می آید. درواقع این افراد نشان می دهند که می توانند با تفکر درست و البته با مسئولیت پذیری از عهده ی کار خود بر بیایند. در مقابل کسانی که سعی کنند تقصیر را به گردن بقیه بیندازند  و خود را تبرئه کنند و یا حتی سعی کنند اتفاقات جعلی بسازند معمولا افراد مناسبی نخواهند بود.

  1. “باهوش ترین فردی که تو شخصا از نردیک میشناسی کیه و چرا؟”

این سوال بسیار با ارزش و مهم است و ارزش اصلی آن به هاطر این است که باعث می شود فرد متقاضی فکر کند و ویژگی های مشخصی را در ذهن خود بیاورد. درواقع از نظر او این ویژگی ها از همه برتر و بهتر هستند پس به احتمال زیاد همین ویژگی ها نیز در فرد متقاضی یافت خواهد شد. پاسخ های مناسب به این سوال بسیار متفاوت است اما معمولا شامل یک فرد خاص در زندگی افراد می شود که خواسته یا نا خواسته به نوعی الگوی همان فرد می باشد. به این شکل می توانید بدون اینکه مستقیما از فرد سوال کرده باشید به توانایی ها و قابلیت های احتمالی او پی ببرید.

  1. ” اگه اینجا استخدام بشی دوست داری چه کاری رو هر روز و تا روزی که در این شرکت هستی مرتب انجام بدی و از انجام دادنش خوشحال میشی؟”

اگر چه استخدام افراد بر اساس توانایی ها و قابلیت های فرد صورت می گیرد اما این مسئله که فرد متقاضی از کار خود لذت می برد یا نه بسیار مهم است. سوالاتی مثل این باعث می شود که شما متوجه شوید چه چیزی در محیط کار باعث خوشحالی و اشتیاق در کارمند شما می شود و به این ترتیب متوجه می شود که آیا فرد متقاضی در طولانی مدت از کار کردن در کنار شما لذت می برد و می تواند فرد مفیدی باشد یا خیر.

درخواست برآورد هزینه