در حال بارگزاری...

بست راه

۱۶ سوال اساسی که باید در مصاحبه ی کاری پرسید و جواب های مناسب آن ها (قسمت دوم)

۱۶ سوال اساسی که باید در مصاحبه ی کاری پرسید و جواب های مناسب آن ها

در قسمت اول این مطلب که می توانید آن را از اینجا ببینید توضیحاتی درباره ی لزوم دانستن این سوالات برای مدیر های شرکت ها توضیح دادیم و ۳ تا از این سوالات را با هم بررسی کردیم. حالا و در ادامه می خواهیم بقیه ی این سوالات را بررسی کنیم:

بهترین سوالات استخدامی و جواب هایی که باید به آن ها داده شود

  1. “بزرگترین دستاورد شغلی که تا بحال داشتی چی بوده؟”

آقای Lou Adler نویسنده کتاب های “راهنمای ضروری استخدام کردن و استخدام شدن” و “با دانشت استخدام کن” چیزی در حدود ۱۰ سال وقت صرف این موضع کرد تا بتواند سوالی را پیدا کند که تنها با همان یک سوال بفهمیم آیا باید فرد متقاضی را استخدام کرد یا خیر و این همان یک سوال است. با پاسخ این سوال می توانید متوجه شوید فرد متقاضی تا چه اندازه به خود و توانایی های خود اطمینان و تسلط دارد.

  1. “تا حالا کاری را به طور موفقیت آمیز انجام داده ای که علاقه ای به تکرار آن و انجام دوباره ی آن نداشته باشی؟”

یکی از جذاب ترین سوالات همین سوال است. چطور می شود کسی کاری را به طور حرفه ای و موفقیت آمیز انجام داده باشد و در عین حال دوست ندارد که آن را دوباره تکرار کند؟ با این سوال متوجه می شوید فرد متقاضی تا چه اندازه می تواند حتی در کارهایی که علاقه ای به آن ها ندارد موفق باشد. جواب این سوال معمولا در یکی از این سه دسته قرار دارد:

الف. از نظر آن ها جرو کار هایی بوده که در سطحشان نیست.

ب. کاری بوده که واقعا از دید آن ها کار سختی است.

ج. به نوعی جرو کار های گروهی و تیمی مربوط می شده.

  1. ” بهتره آدم کارشو خوب و به موقع انجام بده یا بسیار عالی و بی نقص اما نه به موقع؟”

برای بیشتر شرکت ها و کمپانی جواب این سوال باید ” خوب و به موقع باشد”. درواقع این بسیار مهم است که وقتی کار به حد معقول و خوبی رسید، کافی است. همه ی پروژه ها به مرور زمان بهبود پیدا می کنند و پیشرفت می کنند اما اگر کاری درست سر زمانی که خواسته شده تحویل داده نشود چه؟ و اما بهترین پاسخ به این سوال هیچکدام آن ها نیست، اگر فرد متقاضی در پاسخ گفت “بستگی دارد” یا چیزی شبیه به آن خوب به حرف ها او گوش دهید.این افراد درواقع می خواهند بدانند که مطلوب شما چه چیزی است تا کار را درست بنا بر میل شما انجام دهند.

  1. ” آیا می توانی در ۵ دقیقه یه موضوع بسیار پیچیده و سخت رو برام توضیح بدی؟”

این سوال در مصاحبه ی کاری به مراتب هوش فرد را بهتر نشان می دهد تا نمره ی معدل مدرک دانشگاهی یا امتحانی که از فرد متقاضی گرفته شده. نکته ی مهم این سوال این است که در این سوال از فرد متقاضی می خواهد یک موضوع سخت را توضیح بدهد پس قرار نیست حتما به کار مربوط باشد و فرد می تواند هر موضوعی که به ذهنش می رسد را توضیح دهد، نکته ی اساسی این است که بتواند چیزی را که شما درباره ی آن اطلاعاتی ندارید و پیچیده هم هست را برای شما توضیح دهد.

  1. ” تعریفت از کار سخت چیه؟”

نکته ی مثبت این سوال این است که افرادی را که اصطلاحا “سخت کوش مخفی” می نامند پیدا کنید. این افراد عموما در جایگاه نادرست قرار دارند یا سمتی که در آن کار می کنند نمی تواند ویژگی های فرد را نشان دهد در صورتی همان فرد پتانسیل سخت کوشی و موفقیت را دارد. همچنین نوع کار و همکاری در شرکت های مختلف با یکدیگر متفاوت می باشد که با این سوال شما می تواند متوجه شوید فرد متقاضی می تواند در تیم شما کار کند یا خیر.

درخواست برآورد هزینه