۱۶ سوال اساسی که باید در مصاحبه ی کاری پرسید و جواب های مناسب آن ها (قسمت چهارم )

علیرضا
صارمی

clock icon سه شنبه 24 مرداد 1396

۱۶ سوال اساسی که باید در مصاحبه ی کاری پرسید و جواب های مناسب آن ها (قسمت چهارم )

۱۶ سوال اساسی که باید در مصاحبه ی کاری پرسید و جواب های مناسب آن ها

این مطلب آخرین قسمت از نمونه سوالات مهم و کلیدی در رابطه با مصاحبه ی کاری و استخدام افراد متقاضی است. با استفاده از این سوالات و سوالا مشابه می توانید نکات جدیدی را از متقاضیان متوجه شوید و بهتر تصمیم گیری کنید.

سه قسمت قبلی این مطلب را می توانید از (قسمت اول) ، (قسمت دوم) و (قسمت سوم) مشاهده و مطالعه کنید.

بهترین سوالات استخدامی و جواب هایی که باید به آن ها داده شود

  1. "اگه ۴۰ هزار دلار داشتی تا کسب و کار خودتو راه اندازی کنی، چه کار می کردی؟"

این سوال از آن دسته سوالاتجذاب و پرطرفدار برای مشاوران و کارشناس هایی ات که در این زمینه فعالیت می کنند. اولین نکته ای که در این سوال وجود دارد نوع کار است، فرد متقاضی با پاسخ به این سوال در واقع به شما می گوید در چه زمینه ای استعداد و علاقه دارد و برای چه نوع کار هایی وقت می گذارد و ارزش قائل است.

در مرحله ی بعد داستان کمی جذاب تر می شود، شما به فرد متقاضی مبلغ مشخصی ( در این جا ۴۰ هزار دلار) می دهید و از او می خواهید این پول را در یک کار سرمایه گذاری کند، به این ترتیب می توانید به خوبی تشخیص دهید نحوه ی کار کردن و برنامه ریزی برای کار و حتی هزینه های فرد متقاضی به شکل خواهد بود. بهترین پاسخ به این سوال معمولا خیلی واضه و روشن و البته با جزییات است. معمولا در چنین سوالاتی افراد مناسب یک دید کلی نسبت به شغل مورد نظرشان را به شما می دهند و بعد مشخص می کنند که پول را در چه جاهایی خرج می کنند و چه افرادی را برای کار استخدام می کنند.

  1. " بزرگترین تصمیمی که در یک سال گذشته گرفتی چی بوده؟ چرا به این تصمیم یه تصمیم بزرگ میگی؟"

جواب این سوال می تواند به کار مربوط باشد و می تواند یه زندگی شخصی فرد مربوط باشد، مهم نیست، مهم این است که با پاسخ به این سوال مشخص می شود توانایی فرد در تصمیم گیری به خصوص در مواقع حساس و مهم چقدر است. با سوالاتی شبیه این می توانید دریابید که آیا فرد می تواند در سریع ترین زمان ممکن تصمیم گیری کند یا وقت زیادی را از او می گیرد، آیا مشکلش را با دیگران هم در میان می گذارد یا هر مسئله ای پیش بیاید به تنهایی برای آن تصمیم گیری می کند و ...

  1. "تا اینجای مصاحبه چه چیری باعث شده سورپرایز بشی؟"

این سوال یکی از آن سوال هایی است که فرد متقاضی اصلا خود را برای آن آماده نکرده است به همین خاطر دقیقا احساسی را که دارد را بیان می کند. به این ترتیب خیلی خوب متوجه می شوید که تصور فرد متقاضی به کل ماجرا و شرکت و استخدام و همکاری با تیم شما و ... چگونه است.

  1. " خودت هیچ سوالی از من نداری؟"

این سوال هم یکی از آن سوال های کلاسیک و قدیمی است که تقریبا در همه ی مصاجبه ها پرسیده می شود. نکته ی مهم این است که در این وال هیچ پاسخ درست یا غلطی وجود ندارد بلکه با این سوال شما به دغدغه های فرد و افکار او پی می برید. در واقع با این سوال است که متوجه می شوید فرد تقاضی به دنبال یک تجربه جدید در محیطی جدید است یا نه صرفا به دنبال یک کارمعمولی و کسب درآمد است. با این سوال متوجه می شوید که فرد متقاضی به دنبال هیجان و فرصت های جدید است یا خیلی به چنین چیزی علاقه ندارد.

 

مطالب مشابه

alireza

آیا در زمینه دیجیتال مارکتینگ نیاز به مشاوره دارید؟