در حال بارگزاری...

بست راه

چگونگی شروع تلفن کردن در بازاریابی تلفنی – قسمت اول

چگونگی شروع تلفن کردن در بازاریابی تلفنی – قسمت اول

سلام دوستان بنده محمد فتحی هستم، کارشناس ارشد فناوری اطلاعات و فعال در حوزه مارکتینگ ، 6 سال پیش شرکت خود را در سن 19 سالگی تاسیس کردم و از آن زمان تا کنون مشغول بازاریابی تلفنی، حضوری و اینترنتی برای محصولات شرکت خودم و شرکت هایی که به آن ها سرویس می دهیم هستم ، تصمیم گرفتم برای کمک به شرکتها و کسب و کارهای مختلف در این دوران رکود و مخصوصا شرکت های کوچک و تازه تاسیس راه حل هایی جهت افزایش فروش و کاهش هزینه های تبلیغاتی ارائه بدم. یکی از بهترین روش های تبلیغاتی که خودمان در شرکت استفاده می کنیم و جواب هم گرفتیم ازش ، بازاریابی تلفنی هست  که از امروز این موضوع را به صورت کاربردی برای شما دوستان در قالب چند مقاله ارائه خواهم داد.

همیشه شنیده ایم که اولین برخورد بسیار مهم است و در بازاریابی تلفنی هم اولین جملات و کلماتی که به کار می برید بسیار مهم هستند و اگر تنها در چند ثانیه اول نتوانید قوی عمل کنید یقینا مشتری باالقوه خود را از دست داده اید و باید خداحافظی کنید و گوشی را بگذارید.

با توجه به تجربه ای که دارم در فرایند بازاریابی بهتر است که شما بعنوان یک مشاور اقتصادی و حل کننده ی مشکل با طرف مقابلتان صحبت کنید، زمانی یک بازاریاب و مخصوصا بازاریاب تلنفنی می تواند قوی عمل کند که فرد مقابل حس کند که شما مشکلات او را می دانید و برای مشکلاتش راه حلی دارید.

قانون 7 ثانیه:

یکی از معروفترین قوانین مربوط به فروش، قانون 7 ثانیه می باشد که می گوید زمانی که شما بازاریابی تلفنی را شروع می کنید تنها 7 ثانیه وقت دارید که به مشتری دلیلی قانع کننده برای ماندن روی خط تلفن ارائه دهید.

اما چگونه می توانیم از این 7 ثانیه طلایی استفاده کنیم و بتوانیم دلیلی قانع کننده به مشتری بدهیم برای ماندن پشت خط تلفن:

بدون هیچ گونه پیش فرضی با مشتری وارد مذاکره شوید.

اغلب برای ما پیش میاد که ممکنه یک سری از اشخاص و کسب و کار ها رو بخاطر اینکه خودمان فکر می کنیم خواهان سرویس و خدمات ما نیستند از لیست تماس هایمان حذف می کنیم ولی بارها و بارها برای خود بنده این اتفاق افتاده که کسب و کارهایی رو که اصلا فکرشم نمیکردیم به خدمات ما نیاز داشته باشند پس از یکبار تماس و بدون هیچ دردسری از ما خرید کردند.

روی لحن صدای خودتون کنترل داشته باشید.

در این 7 ثانیه تنها از تُن صدا، لحن و نحوه ی ارائه ی مطالبتون شما رو قضاوت میکنند، از شما و مجموعه ی شما تصویر ذهنی برای خودشون می سازند و اگر شما بتوانید در این 7 ثانیه اول با تمرکز و تسلط کامل بر گفتارتون پیامتون رو به مشتری برسونید برنده این گفتگو هستین.

یادتون باشه که نباید در صحبتتون شتاب کنید و نباید خیلی کند و کسل کننده حرف بزنید که مشکلی کلافه و خسته بشه. پس باید آهنگی متناسب و معقول در مکالمات داشته باشید.

مطالعه این مطلب نیز به شما دوست عزیز پیشنهاد می گردد: سه قدم برای تحقیق کردن درباره ی مشتریان فروش تلفنی

جمله ی آغاز کننده گفتگو

برای اینکه بتوانید شروع خیلی قوی و خوبی داشته باشید مسلما باید برنامه ریزی شده عمل کنید، پیشنهاد من به شما اینه که یک جمله ی شروع خوب و قوی برای آغاز مکالمتون بنویسید.

این جمله ی شروع باید شامل این ویژگی ها باشه:

  • سعی کنید در همان ابتدا برای سلام و احوالپرسی از نام مشتری در مکالمتون استفاده کنید، شیرین ترین کلمه برای هر کسی اسم خودش است و استفاده از اسم طرف مقابل در گفتگو باعث می شود که او با شما ارتباط بهتری داشته باشد و احساس راحتی و نزدیکی کند.
  • معرفی کامل از خودتون داشته باشید، مثلا: “بنده فتحی هستم از شرکت بست راه تماس میگیرم خدممتون.”
  • شرکت و زمینه کاریتان را معرفی کنید، یعنی بعد از نام شرکت زمینه کاری شرکت را بیان کنید. مثلا” فتحی هستم از شرکت بست راه، ارائه دهنده مشاوره های تخصصی بازاریابی و برندینگ”
  • در این مرحله شما باید ارزش و فایده ای رو که می توایند برای ظرف مقابل داشته باشید رو بدنبال جمله ی دلیل اینکه تماس گرفتید بیان کنید. مثلا: ” فتحی هستم از شرکت بست اه، ارائه دهنده مشاوره های تخصصی بازاریابی و برندیگ اینترنتی که به شما در فروش بیشتر و کاهش هزینه های تبلیغاتی کمک می کند.” یادتون باشه که باید به قانون WIFM توجه کنید(( What’s in it for me?)) یا (( در آن چه نفعی برای من است؟)) اگر در جمله ی فایده، توجهی به مخاطب نکنید، مشتری را عملا از دست داید.
  • در این مرحله حتما یک پل ایجاد کنید برای اینکه بتوانید ارتباط خود را با مشتری برای تماس های بعدی یا قرار ملاقات حضوری حفظ کنید.

مطالعه این مطلب نیز به شما دوست عزیز پیشنهاد می گردد: سه قدم برای تحقیق کردن درباره ی مشتریان فروش تلفنی

دوستان عزیز این قسمت اول از دوره ی آموزش بازایابی تلفنی به صورت کاربردی و عملی بود که سعی میکنم هرچه سریعتر قسمت های بعدی را هم برایتان بنویسم، امیدوارم که کسب و کار پر رونق و موفقی داشته باشید. هرگونه سوال داشتید، می توانید از قسمت نظرات همین صفحه بیان کنید، من و همکارانم سعی می کنیم در سریعترین زمان پاسخ شما عزیزان را بدهیم و اگر نیاز به مشاوره داشتید می توانید با شماره : 09128586135 تماس حاصل نمایید.

 

 

درخواست برآورد هزینه