در حال بارگزاری...

بست راه

روش های جستجو در اینترنت تغییر کرده، پس محتوای ما نیز باید تغییر کند(قسمت اول)

روش های جستجو در اینترنت تغییر کرده، پس محتوای ما نیز باید تغییر کند

باید شروع کار فروشگاه های اینترنتی را به شکل امروزی از سال ۲۰۰۶ فرض کنیم، زمانی که بیشترین ورودی فروشگاه ها از طریق موتور های جستجو اتفاق می افتاد و حالا بعد از گذشت ۱۱ سال همچنان تاثیر گذار ترین ورودی ها از طریق موتور های جستجو وارد سایت ها و فروشگاه ها می شوند. درست است که این روز ها با وجود شبکه های اجتماعی و نرم افزار های پیام رسان به نظر می رسد کمتر کسی به موتور های جستجو نیاز دارد ولی طبق آمار های رسمی هنوز هم بیش از ۳٫۵ میلیارد جستجو در روز فقط در سایت Google رخ می دهد، به این ترتیب موتور های جستجو همچنان کانالی برای جذب مشتری هستند و نمی توان از آن ها چشم پوشی کرد.

در طول ۱۰ سال گذشته و با تغییراتی که رخ داده به نظر می رسد ما توانسته ایم به فرمولی دست پیدا کنیم که طبق آن مطالب خود را تا جایی که می توانیم پر از محتوا کنیم تا به طور همزمان تعداد کلمات “هدف” و مورد جستجو در متن ما بیشتر شود که در نتیجه آمار بازدید بیشتری از سایت ما اتفاق می افتد. اما این نوع تفکر حالا به سد محکمی برخورد کرده، موتور های جستجو و کلا جستجو در فضای اینترنت تغییر کرده!

نحوه ی تغییر و تکامل جستجو

در مجموع و روی هم رفته می توان گفت به دو دلیل تمام تصور ما از جستجو در فضای اینترنت باید نسبت به گذشته تغییر کند و آن دو دلیل عبارت اند از:

  1. رفتار مخاطبان در جستجوی محتوای مورد نیاز تغییر کرده
  2. تکنولوژی موتور های جستجو و نوع تفسیر آن ها از سایت های مختلف و محتوایشان به مراتب بهبود پیدا کرده

سعی می کنیم هر یک از این موارد توضیح دهیم.

چگونه رفتار ما در رابطه با جستجو در اینترنت تغییر کرده؟

رفتار ما نسبت به گذشته در زمینه ی جستجو بسیار تغییر کرده، چیزی در حدود ۱۰ سال پیش برای جستجو ی یک رستوران در شهر بوستون فقط تایپ می کردیم: “رستوران های بوستون”، درواقع کسی تلاش نمی کرد با موتور های جستجو ارتباط برقرار کند و با آن ها حرف بزند اما حالا چطور؟ به نظر می رسد این روز ها ترجیح می دهیم از کلمات بسیار بیشتری برای جستجو استفاده کنیم مثلا تایپ کنیم: “بهترین محلی که نزدیک به من باشه و می تونم اونجا غذای با کیفیت بخورم کجاست؟”

حتی می خواهیم کمی بیشتر جلو برویم طوری که در سال ۲۰۱۶ آقای Sundar Pichai مدیر عامل گوگل رسما اعلام کرد ۲۰ درصد جستجو هایی که از طریف موبایل ها و دستگاه های اندرویدی اتفاق می افتد به صورت صوت (Voice) هستند و این یعنی امروز ما عملا با موتور های جستجو حرف میزنیم!

صرف نظر از هرچه که ما در جستجو های خود به دنبال آن هستیم مسئله ای که نسبت به ۱۰ سال قبل قطعا تغییر کرده این است که استاندارد عبارت های جستجو از عبارت های کوتاه با یکی دو کلمه به عبارت های بلند با بیش از ۵ کلمه تغییر کرده.

در تحقیقی که شرکت نظرسنجی و تحقیقاتی Ahrefs درباره ی تعداد کلماتی که در عبارت های جستجو استفاده می شود انجام داده مشخص شده است که بیش از ۶۴ درصد جستجو های امروزی بیش از ۴ کلمه دارند! می توانید نمودار این تحقیق را در زیر ببینید.

جستجو در اینترنتسعی می کنیم در مطالب بعدی این موضوع را ادامه دهیم.

درخواست برآورد هزینه