راهنمای کامل انتخاب کلمه ی کلیدی اصلی (قسمت دوم)

علیرضا
صارمی

clock icon چهارشنبه 29 شهریور 1396

راهنمای کامل انتخاب کلمه ی کلیدی اصلی (قسمت دوم)

راهنمای کامل انتخاب کلمه ی کلیدی اصلی

از چند سال پیش که مفهوم سئو به وجود آمده “کلمه ی کلیدی” و “کلیدواژه کانونی” نیز همیشه بر سر زبان ها و مورد توجه بوده است.  درواقع مفهوم سئو در پی استفاده از کلمه ی کلیدی به وجود آمد و اصلی ترین شاخصه ی سئو نیز همین کلمه ی کلیدی و مهم است. اخیرا اما توجه کمتری به کلمه ی کلیدی می شود و تا حدودی به حاشیه رفته و این در حالی است که اصلا بدون این کلمه درواقع چیزی به اسم سئو وجود ندارد.

در مطلب قبلی در این زمینه توضیح کاملی دادم و می توانید با مراجعه به اینجا آن را مطالعه کنید. درادامه ی بحث خودمان از مطالب و عنوان های گوشه شروع می کنیم.

عناوین گوشه

قبل از اینکه به ساخت مطالب گوشه بپردازیم این نکته لازم است که عناوین و مطالب گوشه عموما مطالبی هستند که کوچکتر و جزیی تر از آن هستند که برای خودشان وبسایت و صفحات جداگانه داشته باشند و به همین خاطر کسی تخصصی به آن ها نمی پردازد، اما در عین حال تعداد زیادی از کاربران مخاطب چنین مطالبی هستند.

ما می خواهیم بهترین کلمه ی کلیدی را پیدا کنیم و بهترین راه استفاده از همین عناوین گوشه است. برای شروع  ما نام ۵ تا از عناوین گوشه را که به ذهنمان می رسد می نویسیم. هر چه این تعداد بیشتر باشد قطعا تصمیم گیری بهتر خواهد بود.

 مثلا برای ما که سایتی درباره ی حلقه ی بسکتبال داریم :

  1. آموزش پرتاپ ۳ امتیازی
  2. تمرینات دریبل
  3. تغذیه مناسب ورزش بسکتبال
  4. آموزش قوی کردن پرش
  5. کفش بکستبال

یافتن عناوین گوشه

اگر فکر می کنید که نمی توانید به سادگی عناوین گوشه و مرتبط را پیدا کنید چند راه حل برای آن وجود دارد:

  1. فرد خریدار

بهترین راه و ابتدایی ترین راه این است که خود را به جای فرد خریدار تصور کنید. برای این کار باید به ویژگی هایی مثل سن خریداران شما، جنسیتشان، مشکلاتی که درگیر آن هستند و ... توجه کنید. در نهایت می توانید جلمات احتمالی که برای این افراد مهم هستند را حدس بزنید.

  1. چت روم و فروم ها

در فروم ها و چت روم ها بچرخید و ببینید در مسائل مرتبط به موضوع کار شما دغدغه ی بیشتر افراد چه چیزهایی است و بیشتر دنبال چه چیزهایی هستند. این ها همان مشتریانی هستند که بعدا در گوگل جستجو می کنند و شما می توانید از این فرصت به خوبی استفاده کنید.

  1. ویکی پدیا

قطعا ویکی پدیا یکی از سایت هایی است که باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید. این سایت برای هر مطلب و هر عنوان تعداد زیادی از کلمات مرتبط و جستجو شده را پیشنهاد می دهد که دقیقا می توانند برای شما مفید باشند و از آن ها استفاده کنید.

حالا که گروهی از عناوین گوشه را انتخاب کردیم وقت انتخاب تعدادی کلمه ی کلیدی است. به طور معمول کلمات کلیدی به ۳ دسته ی سر، بدن و دم تقسیم می شوند.

کلمه ی کلیدیکلمات سر (head):

این ها کلمات یک کلمه ای و بسیار پر جستجو هستند مثلا کلمه ی بسکتبال یا ویتامین. خوبی این کلمات این است که هر روزه توسط تعداد زیادی از کاربران جستجو می شوند و نقطه ضعف آن این است که ممکن است برای مورادی جستجو شوند که ارتباطی به کار شما ندارند. ما می خواهیم حلقه ی بسکتبال عرضه کنیم اما ممکن است کسی برای تاریخچه ی به وجود آمدن بسکتبال جستجو کند!

کلمات بدن (body):

این عبارت ها شامل ۲ یا ۳ کلمه می شوند و بیشتر وارد جزییات جستجو می شوند. از طرف دیگر تعداد جستجوی آن ها نیز بسیار زیاد است.

کلمات دم (tail):

این ها معمولا بیشتر از ۴ کلمه دارند و با جزییات کامل درباره ی یک موضوع یا محصول خاص است اما تعداد جستجوی آن ها به مراتب از دو حالت دیگر کمتر است

پیشنهاد من استفاده ی بیشتر از کلمات بدن و دم است. کلمات سر با اینکه خیلی جستجو می شوند اما کلماتی هستند که سایت های زیادی با موضوعات مختلف آن را کار کرده اند و اینکه بین این همه سایت خود را بالا بکشید کار بسیار دشواری است، گذشته از آن ممکن است در نهایت سایت شما آن چیزی نبوده باشد که کاربران به دنبال آن بوده و این خود تاثیر منفی دارد.

کلمات دم هم مشکل بزرگی که دارند این است که خیلی کم جستجو می شوند و برای اینکه بتوانید از این کلمات ترافیک بالایی دریافت کنید باید تعداد بسیار زیادی مقاله تولید کنید و در وبسایت خود قرار دهید و این خود کار بسیار دشواری است.

در نهایت باید با توجه به نیاز تصمیم گرفت اما پیشنهاد من توجه ویژه به کلمات بدن و دم است.

می توانید برای مشاوره ی تخصصی و ویژه با کارشناسان سایت ما در ارتباط باشید.

 

مطالب مشابه

alireza

آیا در زمینه دیجیتال مارکتینگ نیاز به مشاوره دارید؟