9 راه ساده برای نوشتن توضیح محصولات که باعث فروش شود

آژانس دیجیتال مارکتینگ بِستراه

clock icon Saturday 26 Mordad 1398

9 راه ساده برای نوشتن توضیح محصولات که باعث فروش شود

چگونگی نوشتن توضیحات محصول که منجر به فروش شود

9 راه ساده برای نوشتن توضیح محصولات که باعث فروش شود

خود توضیحات محصول یک روش بازاریابی  هست که  به مخاطب می گوید محصول دقیقا چیست و چه مزایا و ارزش هایی را برای مشتری رقم می زند.

رویکرد کلی در نوشتن توضیحات محصول باید بر ارائه درست ویژگی ها و اطلاعات مهم پیرامون محصول باشد که منجر به فروش محصول شود.

اشتباه زیادی که در اکثر موارد دیده می شود این است که نویسنده‌های تبلیغاتی حرفه‌ای هم حتی گاهی اوقات این اشتباه را می‌کنند: نوشتن توضیحاتی ساده برای محصول است که واقعاً محصولتان را توصیف نمی‌کنند.

چرا این کار غلط است؟ چون توضیحاتی که برای محصولتان می‌نویسید باید باعث فروش آنها شود.

توصیف یک محصول چیست؟

توصیف یک محصول نوشته‌ای است که می‌گوید آن محصول چیست و چرا باید آن را خرید. هدف از نوشتن توصیف یک محصول این است که تمام جزئیات لازم و ویژگی‌ها و مزایای آن محصول را بیان کنید و مشتری را متقاعد کنید که محصول شمار را بخرد.

بیایید نگاهی به این 9 روش ساده برای متقاعد کردن بازدیدکنندگان سایتتان بیندازیم، تا با خواندن توصیف شما از محصولتان، آن را بخرند.

1. روی مشتری ایده‌آل‌تان تمرکز کنید

وقتی برای محصولتان توصیفی می‌نویسید و مشتری‌های زیادی در ذهنتان هستند، توصیفتان خیلی کلی و ضعیف می‌شود و در نتیجه ارتباطی هم با کسی برقرار نمی‌کند.

بهترین توضیحات محصول آنهایی هستند که به‌صورت مستقیم مشتریان مخصوصتان را خطاب قرار می‌دهند(گروهی کوچک ولی مشخص). اگر بتوانید با آنها ارتباط برقرار کنید، می‌توانید سوالات انها را جواب دهید و حتی از آنها نظر بخواهید. از کلماتی استفاده کنید که مشتری‌های ایده‌التان استفاده می‌کنند. از کلمه "تو" استفاده کنید.

این روشی است که "Think Geek" برای نوشتن توصیفی برای چراغ‌قوه‌های ال.ای.دی از آن استفاده کرد.

 می‌دونی چیه چراغ‌قوه‌ها رو مخه؟ اینکه فقط دوتا رنگ دارن: سفید یا اون رنگ زرد-سفید که آدمو یاد دندونای قهوه‌خورای تیر میندازه. این چراغ‌قوه‌ها چیشون باحاله؟ ما جواب این سوالو می‌دونیم: هیچیشون باحال نیست. می‌دونی چی باحاله؟ اینکه یه چراغ‌قوه چندرنگ با نور ال.ای.دی داشته باشی تا یه نور سبز بیحال بندازه رو صورتت و توام تو یه کمپ دور آتیش یه داستان زامبی تعریف کنی. آتیش ندارید؟ یدونه مصنوعیشو با نور نارنجی درست کنید!

وقتی می‌خواهید توصیف محصول خودتان را بنویسید، اول مشتری موردنظرتان را تصور کنید. چه نوع طنزی را می‌پسندد؟(اگر به طنز علاقه دارد) از چه کلماتی استفاده می‌کند؟ از چه کلماتی  بدش می‌آید؟ با کلماتی مثل "به درد نخور" یا "مزخرف" راحت است؟ چه سوالاتی از شما می‌پرسد و انتظار جواب دارد؟

به این فکر کنید که اگر یک فروشگاه واقعی داشتید و می‌خواستید حضوری محصولاتتان را بفروشید، چطور با مشتری‌هایتان حرف می‌زدید. حالا آن زبان را در وبسایتتان به کار ببرید و خواهید دید که مکالمه‌ای مشابه با تأثیری بسیار بیشتر با مشتری‌هایتان خواهید داشت.

2. با ارائه کردن مزایا، مشتری جذب کنید

وقتی ما محصولات خودمان را می‌فروشیم، به‌خاطر مشخصات فنی و ویژگی‌هایش هیجان‌زده هستیم. ما با شرکت، وبسایت و محصولاتمان زندگی می‌کنیم.

اما مشکل اینجاست که مشتری‌هایمان، به همین اندازه به جزئیات علاقه‌مند نیستند، آنها میخواهند بدانند که این محصولات چه مزایایی برای خودشان دارد. به همین دلیل شما باید نکات مثبت و مزایای هر ویژگی از محصولاتتان را پررنگ کنید.

این روشی است که بوسیله آن "Method Home" یکی از مایع دستشویی‌هایش را توصیف می‌کند.

با ارائه کردن مزایا، مشتری جذب کنید

 بعضی اوقات بوی متناسب با فصل یک مایع دستشویی تمام چیزی است که می‌تواند روحیه ما را زنده کند. مایع‌های دستشویی ما به‌ در رایحه‌های مختلفی در دسترس هستند،  دست‌ها را نرم و تمیز می‌کنند و آنها را آماده می‌کنند تا به یک جفت دستکش زیبا برسند. این بهترین فصل سال است.

"متد هوم" مزایای محصولش را اینطور تبلیغ می‌کند، که علاوه‌ براینکه دست‌هایتان را تمیز و نرم می‌کند، باعث می‌شود که روحیه‌تان هم برای  لذت بردن از تعطیلات آماده شود و بتوانید بیشتر از روزهای تعطیل خوش بگذرانید.

هر ویژگی مثبتی از محصولتان را در نظر بگیرید. چگونه محصولات شما می‌توانند مشتری‌هایتان را شادتر، سالمتر و یا پربازده‌تر کنند؟ چه مشکلات، ایرادات و یا نقص‌هایی را می‌توانند برطرف کند؟

فقط یک محصول نفروشید، یک تجربه را بفروشید.

 

3. از عبارات "آره،آره تو راس میگی" دوری کنید

معمولاً وقتی کلمه کم می‌آوریم و نمی‌دانیم چه چیزی به توصیفمان اضافه کنیم، از عبارات حوصله‌سربری مثل "کیفیت عالی محصول" استفاده می‌کنیم.

این یک عبارات "آره، آره تو راس میگی" مانند است. به محض اینکه خریدار بالقوه شما عبارت "کیفیت عالی محصول" را می‌خواند، در دلش می‌گوید،" آره، آره حتما؛ همه همینو میگن". تا حالا شنیده‌اید کسی محصولش را محصولی متوسط، معمولی و یا حتی بد عنوان کند؟

وقتی مشتری شما توصیف میحوصلتان را بخواند و با خودش بگوید "آره، آره تو راس میگی"، مشخص می‌شود که توصیف شما از محصولتان خیلی متقاعدکننده نبوده‌است. برای اجتناب از اینچنین عکس‌العملی تا جایی که می‌توانید خاص باشید. برای مثال، "Zappos" کیفیت کفش‌هایش را عالی توصیف نمی‌کند. به جای آن، آنها هر ویژگی فنی کفش را به همراه مزایایش بیان می‌کنند.

از عبارات "آره،آره تو راس میگی" دوری کنید

هیچ‌کدام از نکات بالا در مورد کیفیت محصول به‌طور مستقیم نیست، اما هر نکته یک تصور از کیفیت را به شما می‌دهد. همچنین، هر نکته یک الگوی ساده از پررنگ کردن یک ویژگی به همراه مزایایش را نشان می‌دهد:

 ساخت‌وساز با دست (ویژگی) >> راحتی مداوم (مزیت)

بیان جزئیات محصول به آن اعتبار می‌بخشد. بیان جزئیات باعث به فروش رفتن محصول می‌شود. شما هیچ‌وقت نمی‌توانید جزئیات فنی زیادی در توصیف محصولتان بیاورید.. خاص باشید.

4. بهترین بودن محصولتان را توجیه کنید

اینکه بگویید بهترین هستید ریاکارانه به نظر می‌آید، مگراینکه کاملاً واضح توضیح دهید چرا محصول شما بهترین،ساده‌ترین و حرفه‌ای‌ترین محصول است.

آمازون درمورد اینکه چرا Kindle Paperwhite بهترین کتاب‌خوان الکترونیکی در دنیاست، توضیح می‌دهد.

بهترین بودن محصولتان را توجیه کنید

عبارت "ثبت اختراع شده" به مشتری این ذهنیت را می‌دهد که حتما محصولی خاص در مقابلش است. آمازون تا جایی پیش می‌رود که چند نقل قول برای نشان دادن اینکه چرا Paperwhite کنتراست و درخشندگی بیشتری دارد، بیاورد و یک مزیت شاخص آنرا بیان کند: حتی در آفتاب شدید، پیپروایت متن‌ها  و تصاویر را با شفافیت بالا و بدون هیچ تاری نمایش می‌دهد.

اگر واقعاً محصول شما بهترین است، با یک دلیل خاص آنرا اثبات کنید. درغیر این‌صورت، نوشته خود را کم ملایم‌تر کنید و یا از مشتری که محصول شما را بهترین محصول معرفی کرده‌است، نقل‌قول کنید.

5. به تصورات خوانندگانتان رسیدگی کنید

یک پژوهش علمی نشان می‌دهد که اگر افراد محصولی را در دستانشان بگیرند، تمایلشان به تصاحب آن افزایش می‌یابد

شما به صورت آنلاین محصولاتتان را می‌فروشید، بنابراین بازدیدکنندگانتان نمی‌توانند آنها را در دستانشان بگیرند. عکس‌ها و فیلم‌های بزرگ و شفاف کمک می‌کنند، اما یک ترفند نوشتاری هم وجود دارد که به تصور افراد کمک می‌کند: بگذارید خوانندگانتان تصور کنند که محصولتان را در دستانشان گرفته‌اند.

در اینجا چگونگی عملکرد Think Geek را در نحوه نوشتن توصیفشان از یک ابزار چندکاره پخت‌وپز می‌بینیم.

 همیشه یک فرد وجود دارد که قهرمان غذاهای باربیکیویی و یا پخت‌وپزهای خارج از خانه برای خانواده است، و او کسی نیست جز گریل مستر. ما همیشه به مادر یا پدرمان نگاه می‌کنیم که چه زمانی آنها قصد گریل  کردن دارند و منتظرند تا روزی برسد که ما بتوانیم از خوردن گوشت‌ها و تکه‌های خوشمزه آناناس تازه لذت ببریم. اکنون که ما بزرگ شده‌ایم، و نوبت ماست و همچنین تکنولوژی به ما لبخند زده‌است، به ما ابزاری داده‌است که قرار است تحت تأثیر قرارمان دهد.

برای تمرین این تکنیک نوشتن یک جمله بنویسید که با کلمه تصور شروع شود، و جمله یا عبارتتان را با توضیح اینکه خواننده از داشتن محصول شما چه احساسی خواهد داشت تمام کنید.

6. با داستان‌های کوتاه از موانع منطقی بگذرید

اضافه کردن داستان‌های کوتاه به توصیف‌ها می‌تواند موانع منطقی علیه تکنیک‌های متقاعدکننده را کم کند. به عبارت دیگر، ما فراموش می‌کنیم که درباره فروش محصول صحبت می‌کنیم.

فروشندگان شراب، مانند آنهایی که در بریتانیا هستند، معمولاً داستان هایی درباره شراب‌ سازها تعریف می‌کنند.

 خانواده داوره(The Daure) صاحب یکی از بهترین اموال Roussillin یعنی Cateau de Jau هستند. در یکی از شب های کریسمس، دور میز شام باهم توافق کردند که وقت این رسیده تا افق جدیدی برای شراب‌هایشان ترسیم کنند. زنان (لس نینیاس) شيلی را تصور می‌کردند و اینکه در نهایت، به رویای خود می‌رسیدند، درحالی‌که املاک و مستغلاتی را در دره آپالات کلچگووا بوجود می‌آوردند. ترویر(منطقه‌ای عالی برای تولید شراب) جایی بسیار عالیست که در نزدیکی و همسایگی شراب‌سازی مونتس(Montes) در شیلی قرار دارد.

وقتی می‌خواهید داستانی درباره محصولتان بگووید، از خودتان بپرسید:

  • چه کسی این محصول را درست کرده‌ است؟
  • چه چیزی در تولید آن الهام‌بخش بوده‌ است؟
  • از چه موانعی باید عبور می‌کردید تا بتوانید محصولتان را به ثمر برسانید؟
  • چگونه محصولتان را سنجیده‌اید؟

7. از اصطلاحات احساسی استفاده کنید

رستوران‌ها خیلی وقت است که این را می‌دانند: کلمات احساسی باعث فروش بیشتر می‌شوند، چراکه قسمت بیشتری از مغز را درگیر می‌کنند. اینجا مثالی از شکلات‌سازی (Green and Black) را می‌آوریم.

از اصطلاحات احساسی استفاده کنید

صفات احساسی گرین اند بلک فقط به مزه اشاره ندارند، بلکه به احساس و نوای آن هم اشاره می‌کنند: پرسروصدا(هنگام خوردن) و لطیف.

صفت‌ها، کلمات حیله‌گری هستند. اغلب اوقات معنایی به جمله شما اضافه نمی‌کنند و بهتر است که حذفشان کنید. بااین حال، صفات احساسی کلمات پرقدرتی هستند که باعث می‌شوند خواننده‌تان در هنگام خواندن نوشته شما آن را تجربه کند.

خواننده‌هایتان را با توصیفات سرزنده و پرانرژی اغوا کنید. به کلماتی مثل مخملی، لطیف، ترد و درخشان فکر کنید.

8. با نظرات(اثبات) اجتماعی(افراد دیگر) مشتری‌ها را وسوسه کنید

وقتی بازدیدکنندگان اینترنتی شما مطمئن نیستند که کدام محصول را بخرند، دنبال پیشنهاد دیگران می‌گردند. آنها معمولاً تمایل به خرید محصولی دارند که بیشترین بازخوردهای مثبت را داشته باشد. اما راه‌های دیگری هم برای نشان دادن نظر جمعی در توصیف محصولات وجود دارد.

شرکت Made.com  که فروشنده آنلاین مبلمان است، به محبوبیت محصولاتش اشاره می‌کند.

با نظرات(اثبات) اجتماعی(افراد دیگر) مشتری‌ها را وسوسه کنید

اضافه کردن تصویری از یک فرد می‌تواند به نقل‌قول شما اعتبار ببخشد؛ همچنین یک شرکت آنلاین را شخصی‌تر و قابل اعتمادتر می‌سازد و مشتریان را تشویق می‌کند تا به دنبال پاسخ‌هایی برای پرسش‌هایشان باشند.

نقل‌قول یا نظرات دیگران  تاثیر فوق‌العاده‌ای دارد زیرا محصولتان را به‌عنوان محصولی محبوب توصیف می‌کند. ادعای محبوبیت بیشتر می‌تواند با برشی از مطبوعات و یا عبارت بخش موردعلاقه مطبوعات پشتیبانی شود.

بیشتر خریداران دوست دارند محصولی بخرند که محبوب باشد. در وبسایتتان، محصولاتی که موردعلاقه مشتری‌ها هستند را هایلایت کنید.

9. توضیحات محصول خود را خوانا بنویسید

آیا طراحی سایت شما به نحوی است که بازدیدکنندگان را ترغیب کند تا توضیحات شما را بخوانند؟

یک مثال عالی از توصیف محصولات برای شرکت Innocent Drinks است.

توضیحات محصول خود را خوانا بنویسید

توصیف محصولات خود را با طراحی واضح و خوانایی بنویسید تا خواندن آنها راحت‌تر شود و برای مشتریان جذاب‌تر گردد.  

برخی از نکاتی که باید هنگام طراحی روی آنها تمرکز کنید عبارتند از:

  • بازدیدکنندگان اینترنتی خود را با تیترها جذب کنید؛
  • از نکات موردی برای خواناتر شدن مطلب استفاده کنید؛
  • فضاهای سفید و خالی زیادی به متنتان اختصاص دهید؛
  • اندازه فونت را برای خواناتر شدن متن افزایش دهید؛

چگونه توصیف هایی متقاعدکننده برای محصولاتتان بنویسید

اطلاعاتتان درباره محصول را با بقیه به اشتراک بگذارید. داستان تعریف کنید و کوچکترین جزئیات را بازگو کنید. سعی کنید برای بازدیدکنندگان حوصله سربر نباشید و با نوشتن توصیفات جذاب آنها را سرگرم کنید. مهمتر از همه، با اشتیاق بنویسید چرا که شور و شوق شما برا محصولتان در دیگران تاثیر بسزایی دارد.

مطالب مشابه

شرکت دیجیتال مارکتینگ شیراز

شرکت دیجیتال مارکتینگ شیراز

راهنمای سایز عکس و ویدئو در اینستاگرام

راهنمای سایز عکس و ویدئو در اینستاگرام

عکس پروفایل اینستاگرام | اهمیت و ویژگی های آن

عکس پروفایل اینستاگرام | اهمیت و ویژگی های آن

تبلیغات اینستاگرامی و رایج ترین انواع صفحات اینستاگرام

تبلیغات اینستاگرامی و رایج ترین انواع صفحات اینستاگرام